U Bihaću je danas održan prošireni sastanak Operativne grupe za koordiniranje aktivnosti i nadzora nad migrantskom krizom na području USK, kojem su bili prisutni i predstavnici IOM i UNHCR.
Zbog pogoršane situacije, izazvane posljedicama prekomjernog priliva migranata na ovo područje, čime je ugroženo javno zdravlje, sigurnost i prava građana USK Operativna grupa Unsko-sanskog kantona donijela je, a na osnovu Zaključaka Skupštine Unsko – sanskog kantona i vijeća Grada Bihaća i Velike Kladuše, na današnjem sastanku ove zaključke s ciljem daljeg očuvanja sigurnosne i zdravstveno-epidemiološke situacije.
1. Zaključci i mjere koji su doneseni na proširenom sastanku Operativne grupe za koordiniranje aktivnosti i nadzora nad migrantskom krizom na području Unsko – sanskog kantona, dana 02. 9. 2020.godine, ostaju na snazi a uključuju:
– Odvraćanje daljeg priliva migranata na područje USK
– Zabranu prevoza migranata svim prevoznim sredstvima
– Zabranu kretanja migranata i okupljanja na javnim površinama
– Zabranu pružanja usluga smještaja migrantima
2. Zadužuje se Ministarstvo zdravstva i socijalne politike Vlade USK da sutra (srijeda, 30.septembar) organizuje, u saradnji sa Centrom za socijalni rad, Bihać, IOM-om i uz asistenciju Uprave policije MUP-a USK, privremeno relociranje maloljetnih migranata iz centra Bira u centar za prihvat ranjivih kategorija Borići u Bihaću
3. Zadužuju se ministar Ministarstva unutrašnjih poslova USK i policijski komesar USK da, odmah po izmještanju maloljetnih osoba bez pratnje iz centra Bira u Bihaću, organizuju izmještanje ostalih korisnika tog centra na lokalitet Lipa u Bihaću, a u cilju zatvaranja kampa Bira. Na lokalitet Lipa organizovati i izmještanje migranata zatečenih van smještaja na području grada Bihaća.
4. Zadužuju se ministar Ministarstva unutrašnjih poslova USK i policijski komesar da Uprava policije MUP-a USK blokira privremeni prihvatni kamp u Miral u Velikoj Kladuši, radi sprječavanja daljeg prijema migranata u ovaj kamp a u cilju njegova gašenja.
5. Traži se od Ministarstva sigurnosti Vijeća ministara BiH da, u saradnji sa UN agencijama, u roku od 72 sata, organizuju relokaciju migranata iz centra Miral u slobodne kapacitete kampova kojima upravlja država, van područja USK.
6. Traži se od IOM da, u skladu s potrebama, organizuje hitni medicinski transport kao i zbrinjavanje ranjivih kategorija migranata.
7. Zadužuje se Crveni križ USK da i dalje organizuje podjelu obroka za migrante u prihvatnim kampovima te da koordinira humanitarno djelovanje nevladinih organizacija i pojedinca.
Izvor: cazin.net